Välkommen
till Kultur Upplands-Bro
Kultur
 

Vår personal

Kansliet

Kontakta oss för frågor om våra kurser och ämnen

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Åsa Källström
enhetschef
asa.kallstromhellgren@upplands-bro.se
Tel: 08-581 692 81

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Gunilla Åberg-Dahlberg
bitr. kulturskolechef
gunilla.abergdahlberg@upplands-bro.se
Tel: 08-581 692 82

 

Våra lärare

 

Aina Steen

Aina Steen
piano, keyboard
aina.steen@upplands-bro.se

Mobil: 073-9614972

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Anna Karin Norrby Sjöqvist
tvärflöjt, orkester
anna-karin.norrbysjoqvist@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614971

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Ann-Kathrin Wigren
fiol, KAP, orkester
ann-kathrin.wigren@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614974

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Catarina Eriksson
piano
catarina.eriksson@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614965

 

Filip Severinson pianolärare

Filip Severinson

piano, keyboard

filip.severinson@upplands-bro.se                                                                         

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Fredrik Hellgren
trumpet, trombon, valthorn, orkester
fredrik.hellgren@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614967

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Henrik Falsin
gitarr, elbas, rockband, musikprofilen
henrik.falsin@upplands-bro.se
Mobil: 073-6625939

 

Aina Steen

Kristian Brink                                                                             saxofon, klarinett, orkester                                  kristian.brink@upplands-bro.se

 

Aina Steen

Martin Dernhagen
gitarr, elbas, musikprofilen
martin.dernhagen@upplandsbro.se
Mobil: 072-178 83 45

 

Aina Steen

Peter Mikkola
trummor, slagverk, musikprofilen, musikteori
peter.mikkola@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614969

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Ulla Hansen
trumpet, trombon, keyboard, piano, gitarr, elbas
ulla.hansen@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614966

 

Aina Steen

Sofia Olofsson
dans
sofia.olofsson@upplands-bro.se
Mobil: 073-9614970

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Sara Lindell Heed
sång, ensemble, kör, musikprofilansvarig
sara.lindell-heed@upplands-bro.se
Mobil: 073-961 4968

 

Aina Steen

Stefan Moberg
cello, orkester
stefan.moberg@upplands-bro.se
Mobil: 0721-788 153

 

Anna Karin Norrby Sjöqvist

Rebecka Bobäck
dans
rebecka.boback@upplands-bro.se
Mobil: 073-961 49 76

 

Aina Steen

Veronica Halén
teater, film
veronica.halen@upplands-bro.se
Mobil: 072-178 83 44

 

 

Följ Kulturskolan

 
Biljettskrivare

Biljett­­information

Flera av våra evenemang har fri entré, vissa behöver du anmäla dig till medan andra har drop-in. Till våra gästspel och filmvisningar behöver du köpa biljett.

Mer biljettinformation


Foto på Kulturhuset

Öppettider och
Hitta hit

Hitta till Kulturhuset i Kungsängen och Brohuset i Bro Centrum och läs om tillgängligheten.

Våra öppettider och information

Novelltävling

Delta i vårens stora novelltävling!

Upplands-Bro bibliotek utlyser en novelltävling för dig som är
mellan 9 och 19 år.

Läs mer om tävlingen